Aktuálně z ateliéru

Co se obecně dál chystá? (posun stránky dolu)

Volná místa k kurzech (posun stránky dolu)

Sobotní kurz – “Míchání barev v olejomalbě”

Aktuálně se můžete přihlásit na tento sobotní intenzivní kurz. Projdeme si míchání barev, jak docílit požadovaného odstínu barvy, řekneme si i něco málo z teorie (spíše ukážeme – na všechno mám speciální vlastní pomůcky). Je toho opravdu hodně.

15. června 2024, 10 – 16 hodin

michani-barev-v-olejomalbe-intenzivni-kurz

Zde je odkaz na PDF s detaily – míchání barev v olejomalbě prakticky.

Samozřejmě můžete pracovat i s akrylem – hlavní pravidla a principy míchání barev jsou stejné. Je možné i akvarel – pro všechny bude zajímavé sledovat, jak v akvarelu už hodně věcí funguje opravdu jinak. Vše podstatné předvádím osobně a pak už můžete řádit s barvami samostatně (pokročilejší samozřejmě klidně hned).

Pokud máte zájem, ozvěte se prosím co nejdříve – pak máte cenu 900 Kč. Pro sníženou cenu je třeba se mně ozvat nejpozději 5 dní před konáním kurzu – díky.

Detaily kurzu máte ve výše přiloženém PDF souboru, ale klidně se mě na cokoli ptejte.

Co se chystá v ateliéru pro letní semestr 2024:

Popravdě, mám tak málo času, že to je spíše optimistická verze plánů, nicméně:

Barvy prakticky:

Každá víkendovka “BARVY” ukazuje, jak je důležité propojit nějakou rozumnou “teorii barev” s tím, že se všichni o barvy umažeme (přesněji řečeno o pigmenty) a zkusíme si namalovat kromě obrazů občas i nějaké barevné škály a provést pár experimentů typu “jak opravdu přesně namíchat konkrétní odstín” atd.. Není to žádná ztráta času, ani náhodou.

Tentokrát bude ta další víkendovka i s malováním obrazů za použití minima barev. Během zmíněné poslední víkendovky na téma barev 4. 2. 2023 totiž všichni účastníci zcela propadli především experimentování s barvami (trochu až na úkor obrazů).

Pak uvažuji o semináři z perspektivy:

Ale ne nějakém suchopárně teoretickém. Zaměřený bude na opravdu praktické problémy, které nás čekají v podstatě v každé kresbě, obrazu (nemyslím tím zrovna abstrakci nebo dnes už ne tak módní kubismus). Tj.: budovy, lidé, vodní plochy, místnosti, nakloněné roviny atd….

Také o malbě špachtlemi:

Oproti perspektivě (kterou nemá rád skoro nikdo) je malba špachtlemi velice vděčné téma. Někdo této technice úplně propadne nebo ji minimálně zařadí do svých výtvarných technik. Někomu se obrazy zdají příliš syrové a expresivní (pokud špachtle převažují).

Kurz už sice proběhl (27. 11. 2023), ale je možné ho vypsat znovu. Jste alespoň 2 zájemci / zájemkyně? Kontaktujte mě, prosím.

Případně i o plenérové malbě / skicování:

Skicování venku / plenérová malba” – tradičně se nabízí Stromovka, možná i někde pohled do přilehlé ulice, zapadnout do nějaké kavárny při změně počasí. Mimochodem – je to ideální forma pro procvičení perspektivy, viz minulý bod.

Ještě poznámka: “skicování cizích lidí” má svoje problémy… Třeba i ta kavárna, často úváděná někde v literatuře jako možnost, se dost idealizuje – není to každému úplně po chuti, bez ohledu na výslednou kresbu. Vyzkoušeno na vlastní kůži… Nejlepší je opravdu se skicovat navzájem. A na to ale také každý není.

Rychlá kresba ve stoje nám dá ale obecně mnohdy více, než podrobná studie v pohodlí ateliéru. Viz celá specifická oblast “skicování ve městě”, která k nám do Česka došla pod pojmem “Urban Sketching” a zahrnuje kresbu tružkou, perem, nebo akvarelovými pastelkami, atd… Zase – jestli Vás to zaujalo, ozvěte se.

Semestrální kurzy malby:

“Malba krok za krokem: možnost olejomalby, akrylu, akvarelu”

  • středa 20:30 – 22:00 hod – volná místa: ANO
    21. 2. – 26. 6. 2024 (neučí se 1. 5. a 8. 5.)
  • čtvrtek 10:00 – 12:30 hod – volná místa: ANO (poslední 2 místa)
    22. 2. – 20. 6. 2024 (neučí se 28. 3.)

“Kurz olejomalby”

  • čtvrtek 13:00 – 15:15 hod – volná místa: ANO – nový kurz – minimální skupinka lidí – kontaktuje mě prosím pro detaily

Začátek stránky