Aktuálně z ateliéru

Co se obecně dál chystá? (posun stránky dolu)

Sobotní kurz – malba špachtlemi

Tak nakonec bude první sobotní “víkendovka – workshop malby” 25. 11. 2023, a to opět atraktivní technika malby špachtlemi (pro řadu motivů je ideální v kombinaci se stětci). Pokud máte zájem, nejlepší je se ozvat v předstihu (aspoň nezávazně). Detaily máte v přiloženém PDF souboru, ale klidně se mě na cokoli ptejte.

kurz-malby-spachtlemi
Sobotní kurz malby špachtlemi

Aktualitka 5. 10. 2023: právě začal zimní semestr 🙂

Aktualitka 16. 6. 2023: právě skončil letní semestr 🙁
Všem lidem, co ke mně na hodiny malby chodili, děkuji a těším se na další pokračování v zimním semestru. Bylo to s Vámi fajn a moc mě to bavilo. Jak víte, přes léto výuka v ateliéru neprobíhá.

Během léta mám ale i pro vlastní výukové aktivity, nezávislé na ateliéru PP, trochu “útlum”. Takže nechci slibovat ani nějaké plenéry, atd. Asi se opravdu uvidíme až koncem září na začátku dalšího semestru.

On-line samozřejmě pokračuje (nejen pro mimopražské zájemce).

Přeji všem pěkné léto, malujte a kreslete!

Co se chystá v ateliéru pro zimní semestr 2023:

Barvy prakticky:

Každá víkendovka “BARVY” ukazuje, jak je důležité propojit nějakou rozumnou “teorii barev” s tím, že se všichni o barvy umažeme (přesněji řečeno o pigmenty) a zkusíme si namalovat kromě obrazů občas i nějaké barevné škály a provést pár experimentů typu “jak opravdu přesně namíchat konkrétní odstín” atd.. Není to žádná ztráta času, ani náhodou.

Tentokrát bude ta další víkendovka i s malováním obrazů za použití minima barev. Během zmíněné poslední víkendovky na téma barev 4. 2. 2023 totiž všichni účastníci zcela propadli především experimentování s barvami (trochu až na úkor obrazů).

Pak uvažuji o semináři z perspektivy:

Ale ne nějakém suchopárně teoretickém. Zaměřený bude na opravdu praktické problémy, které nás čekají v podstatě v každé kresbě, obrazu (nemyslím tím zrovna abstrakci nebo dnes už ne tak módní kubismus). Tj.: budovy, lidé, vodní plochy, místnosti, nakloněné roviny atd….

Také o malbě špachtlemi:

Oproti perspektivě (kterou nemá rád skoro nikdo) je malba špachtlemi velice vděčné téma. Někdo této technice úplně propadne nebo ji minimálně zařadí do svých výtvarných technik. Někomu se obrazy zdají příliš syrové a expresivní (pokud špachtle převažují).

Případně i o plenérové malbě / skicování:

Původní plán byl vypsal seminář ještě na říjen 2023, ale mám ty víkendy osobně dost plné a pěkné počasí zřejmě končí. Tak asi nic. Ale nechám tu poznámky, skicovat jde ovšem i za mizerějšího počasí, nemusí to ani být nutně vždy venku. To má ale rozhodně dopad na případný zájem.

Skicování venku / plenérová malba” – tradičně se nabízí Stromovka, možná i někde pohled do přilehlé ulice, zapadnout do nějaké kavárny při změně počasí. Mimochodem – je to ideální forma pro procvičení perspektivy, viz minulý bod.

Ještě poznámka: “skicování cizích lidí” má svoje problémy… Třeba i ta kavárna, často úváděná někde v literatuře jako možnost, se dost idealizuje – není to každému úplně po chuti, bez ohledu na výslednou kresbu. Vyzkoušeno na vlastní kůži… Nejlepší je opravdu se skicovat navzájem. A na to ale také každý není.

Rychlá kresba ve stoje nám dá ale obecně mnohdy více, než podrobná studie v pohodlí ateliéru. Viz celá specifická oblast “skicování ve městě”, která k nám do Česka došla pod pojmem “Urban Sketching” a zahrnuje kresbu tružkou, perem, nebo akvarelovými pastelkami, atd… Zase – jestli Vás to zaujalo, ozvěte se.

Semestrální kurzy malby:

  • 4. / 5. 10. 2023 – cca půlka února 14. / 15. 2. 2024

“Malba krok za krokem: možnost olejomalby, akrylu, akvarelu”

  • středa 20:30 – 22:00 hod – volná místa: ANO
  • čtvrtek 10:00 – 12:30 hod – volná místa: ANO (poslední místo)

“Malba kvašem, gouache + akvarel”

  • čtvrtek 13:00 – 15:15 hod – volná místa: ANO – nový kurz
Začátek stránky