Semestrální kurzy malby:

“Malba krok za krokem”

Je možné zvolit: olejomalbu, akvarel, akryl.

Rozvrh, cena, poznámky: na konci stránky.

Kurz malby jsem koncipoval tak, aby byl vhodný pro úplné začátečníky i pokročilé – uvidíte sami. Kladu maximální důraz na individuální přístup. Můžete si zvolit vlastní téma nebo si nechat i něco “zadat” – je to na naší domluvě.

Během hodin s Vámi probírám systematicky vše, co k malbě potřebujete vědět. Ale i podle okamžité inspirace 🙂 a Vašich podnětů.

Výuka je kombinace společného výkladu pro všechny (viz následující “Shrnutí obsahu kurzu”) a přesně cílených individuálních konzultací pro Vaše rozpracované obrazy:

  • I během těch osobních konzultací se můžeme dostat k širším tématům (perspektiva, technologie, barvy nebo třeba anatomie) – záleží na motivu, Vaší zkušenosti a dotazech.
  • Ale bývá to i subjektivněji laděná debata: jak by se nechalo v obrazu pokračovat (nikdy není jen jedna cesta), možnosti “malířské interpretace motivu”, jak vybočit z předlohy (nejen z fotografií, z jakékoli), abyste dosáhli žádaného výsledku.
  • Pokud jste chyběli, snažím se v rámci individuálních konzultací doplnit i zameškanou látku v dalších lekcích.
  • Jsem přítomen celou dobu hodiny mezi Vámi (žádné moje vysedávání v kanclu z úvodní stránky a občas nakouknout). I když spolu zrovna na hodině nemluvíme, sleduji vývoj na všech obrazech a v jakémsi “kolečku” Vás všechny obcházím.

Shrnutí obsahu výtvarného kurzu malování:

  • Materiály pro olejomalbu / akryl / akvarel: plátna, štětce, barvy, přípravky, laky, akvarelové papíry a jejich napínání, maskovací kapalina, různé fígly, postupy (vše praktické ukázky), špachtle. Pozor – také vodou ředitelné olejové barvy.
  • Barvy – teorie, ale hlavně praxe barev. Primární a sekundární barvy v praxi, míchání žádaného odstínu, lazury, barevná schémata, atd. K tomu řada spec. pomůcek (i poměrně unikátních). Tonální hodnoty barev, význam kontrastů.
  • Základy kresby – na první hodině (můžete i na dalších – pro malbu je to důležité). Jak docílit správných proporcí podle předlohy, šrafura, linka – i zde materiály.
  • Jak malířsky interpretovat předlohu. Účelné zjednodušení motivu, barevnost, provedení obrazu (hladká malba, expresivní malířské vyjádření, impasto malba špachtlemi, atd. – možností je řada). Jak poznat, co ne na motivu opravdu pro obraz důležité (a co potlačit). Světlo a stín.
  • Lineární perspektiva a kompozice (vše konkrétní případy z praxe), nejen “zlatý řez”. Význam horizontu, úběžníky, budovy, objekty. Dekompozice prvků námětu na základní tvary, (dis)harmonie v obrazech. Rytmus obrazu, těžiště obrazu.
  • Specifika malby: přípravná kresba / podmalba, použití fotografií (na co si dát pozor – přesněji řečeno velký pozor), malba bez předlohy. Zásady správné výstavby obrazu po vrstvách. Jak si usnadnit práci venku v plenéru.
  • Figurální motivy, portrét – vše, co potřebujete v praxi vědět (minimálně to hlavní).
  • Kladu velký důraz i na uvažování v souvislostech, rozvoj kritického myšlení. O obrazu spolu normálně aktivně diskutujeme. Jsem rád, když se ptáte. Mým cílem je, aby Vás pak v domácím ateliéru už nic nezaskočilo.

Věnujete se své oblíbené technice – někdo maluje pouze olejem (zájmem vede), někdo akvarelem, někdo typ barev střídá. Kdo chce jinou techniku jen vyzkoušet, nic si nekupuje – všechno vybavení Vám zapůjčím svoje (samozřejmě zadarmo).

  • Sám na hodině také maluji (předvedení postupu, někdy kousek vlastního obrazu, něco naskicovat k vysvětlení, atd.).  Samozřejmě se hlavně věnuji Vám. S obrazem Vám mohu přímo pomoci – pár tahy i zásadněji, vše je na naší domluvě.
  • Mám připravenou celou řadu vlastních názorných pomůcek prakticky ke všem okruhům výuky. Pokud váháte, je možná zkušební hodina.
  • Malovat můžete libovolné vlastní téma, v rozpětí od hladké realistické malby až po expresivní obrazy zdivočelé např. špachtlemi. Nebo si i nechat zadat nějaký “úkol” – třeba viz příprava na výtvarnou školu, záleží jen na Vás.
  • Jedno pravidlo mám – na první hodině se kreslí (a řekneme si, co si případně doplnit / pořídit za vybavení pro malbu).

Poznámka pro zájemce o akvarel: vše podstatné z techniky jsem zvyklý prakticky předvést (zde jen pomůcky a výklad opravdu nestačí). Širší zaměření mého kurzu tuto atraktivní techniku nijak neutlačuje.

Ještě k té různorodosti výtvarných prostředků – sami (u)vidíte, že pro velkou skupinu okruhů výuky na typu barvy nezáleží.

Malba/kresba podle modelu – lze domluvit. Doplatek je cca 80 – 100 Kč na osobu za jedno sezení, záleží na počtu zájemců. Ideální je kresba – rychlé studie z různých pohledů (nebo jedna detailní). Malba je vhodná jen pro zkušené – málo času.

Vaše otázky:

Podívejte se prosím na odkaz FAQ zde, pokud nenajdete odpověď, zeptejte se mě.

Malba je mou profesí od r. 2005, souvisle učím malbu od roku 2012.

Výtvarné techniky, kterým se můžete věnovat – rekapitulace:

Všechny následující výtvarné prostředky a techniky malby aktivně používám ve své tvorbě – tady se můžete mrknout na pár ukázek obrazů.

  • Olejomalba klasická – standardní olejové barvy, terpentýn, míchací média na bázi oleje, podklad plátno/deska. Kombinace technik: například akrylová podmalba. Dává nám širokou škálu možností k vyjádření – od průsvitných lazur až po pastózní provedení malby v silných vrstvách. Malba je možná nejen štětci, ale třeba i malířskými špachtlemi. Obraz může vzniknout na jeden zátah technikou “alla-prima”, ale i trpělivě budovaným obrazem “po vrstvách”, kde celý proces může zabrat klidně i týdny.
  • Olejomalba s vodou ředitelnými barvami – ano, dnes jsou na trhu i olejové barvy, kde k malbě skutečně potřebujete jenom vodu, případně spec. média. Ideální do “domácího ateliéru” (bez zápachu).
  • Akryl – vodou ředitelné barvy, také bez zápachu, rychlé schnutí. Do kombinací technik patří i koláž, asambláž. Schnutí, konzistenci barev nebo vzhled malby lze i zde ve velké míře ovlivnit (různými přípravky, volbou typu barev, plnidly atd.) Na rozdíl od olejomalby, která je pořád velice konzervativní svými technickými prostředky, máme možnost použít až neuvěřitelně širokou škálu různých moderních vychytávek – gely, plnidla, pasty, fosforeskující barvy, iridescent přípravky, barvy s kovovými pigmenty, atd. Akryl dnes vládne hlavně v “moderní malbě” (co to vůbec je, že?), abstraktních obrazech, ale samozřejmě můžeme malovat i velmi tradičně vypadající díla, od krajin až po portréty.
  • Akvarel – typický svou volností, lehkostí lazur, ale i absencí použití běloby. Struktura papíru, malba na vlhký nebo suchý podklad – to jsou hlavní faktory, které ovlivňují charakter malby. Má velmi blízko k technice kvaše (ukážeme si – sám akvarel a kvaš aktivně také používám ve své volné výtvarné tvorbě). Je to technika, kde máme na některé tahy maximálně 30 s. Ale není pravda, že “se nic nedá opravovat”, jak se často traduje – ukážeme si. Více než kde jinde platí, že kresba a malba jsou opravdu spojité nádoby (zde v podstatě doslova). Akvarelu je možné nečekaně úplně propadnout, jakmile nás štětec, voda, papír, barva začnou jen trochu poslouchat. Ano – na všech 4 elementech opravdu hodně záleží.
  • Kvaš”, “kvašová malba” nebo také “gouache”. Je to nadstavba akvarelu a s akvarelem se často používá společně. Průkopníkem této kombinace byl už William Turner (z našich malířů třeba Zdeněk Burian – v kvašové malbě byl světovou extratřídou). Kvašové barvy jsou krycí (akvarelové transparentní), po zaschnutí se vodou nechají zase rozmýt (na rozdíl od akrylových barev – u nich je po odpaření vody a polymeraci barvy zaschnutí definitivní). Kombinací s akvarelem je možné docílit jinak v akvarelu nedosažitelných efektů, také se už nemusíme striktně držet snahy zachovat v maximální míře bělost papíru (v čistém akvarelu není běloba, malbu lze jen ztmavovat). Takže nám gouache dává fantastickou volnost v postupu malby – vrstvy lze i zesvětlovat atd…. Navíc nemá žádné dráždivé výpary (vhodná i pro děti nebo do bytu). Je to velmi pružná technika malby – není třeba dlouze čekat na schnutí malby jako u olejomalby.
  • Malba vodou ředitelnou temperou” – má velmi blízko ke kvašové malbě. Popravdě – staří mistři by z té “vodo-ředitelnosti” byli na prášky, tradiční tempera je totiž vaječná (ano, opravdu je to pigment třený zejména s vaječným žloutkem, i trochou oleje), a voda se vůbec nepoužívala. Ale dneska se tím nikdo samozřejmě takhle tradičně zabývat nechce (kromě restaurátorů). Technologicky se tedy nakonec objevily zmíněné vodou ředitelné “tempery” v tubách. Ty je možné aplikovat na širší škálu povrchů, než pravé “kvašové barvy”. U “malby kvašem” pořád dominuje jako podklad akvarelový papír. Osobně mám raději termín “gouache” než “kvaš”, ale převažuje spíše ta počeštěná verze, proto to zde tak kombinuji.

Témata malby – rekapitulace:

  • Krajina – ani největší mistři krajinomalby se často neobešli bez práce v ateliéru (i když třeba malovali i v plenéru). Sami zjistíte, že krajina malovaná v ateliéru může být někdy dokonce i výhodou.
  • Zátiší -můžete se naučit malovat různé materiály, ale i geometrické tvary, které jsou základem všech předmětů kolem nás. Vše potřebné je v ateliéru (předměty ze skla, kovů, keramiky, různé látky, atd.)
  • Figurální motivy, portréty – viz komentář výše.
  • Abstraktní motivy – dobrý abstraktní obraz je jen málokdy věcí náhody, i zde jsou ale postupy, jak jít výsledku naproti.

Rozvrh, cena, poznámky:

Začít u mě můžete i kdykoli během semestru – výuka je výrazně individuální.
FAQ – časté dotazy (obecné i k průběhu lekce).

“Malba krok za krokem”
Je možné zvolit: olejomalbu, akvarel, akryl
17 lekcí10 lekcíLetní semestr 2024:
Středa:19:30 – 22:006600 Kč4500 Kč21. 2. – 26. 6. 2024
(neučí se 1. 5. a 8. 5.)
Čtvrtek:10:00 – 12:306600 Kč4500 Kč22. 2. – 20. 6. 2024
(neučí se 28. 3.)

Při nástupu během semestru se platí úměrně snížená částka (a jednorázové lekce jsou za 500 Kč).

Také zkušební lekce stojí 500 Kč. Je to plnohodnotná hodina, kde se ledacos naučíte – je to pro Vás hlavně pojistka, abyste nemuseli hned platit “naslepo” výrazně větší částku za celý semestr.

POZOR
Nový kurz:
Kurz olejomalby
(velmi malá skupinka lidí)
17 lekcí10 lekcíZimní semestr 2023:
Čtvrtek:13:00 – 15:156600 Kč4500 Kč22. 2. – 20. 6. 2024
(neučí se 28. 3.)

Kurz olejomalby ve čtvrtek 13:00 – 15:15 Prosím, kontaktujte mě pro bližší informace.

Pokud hledáte třeba jen víkendové kurzy malby, můžete si ode mě nechat posílat informační e-maily stačí mně napsat. Víkendovek je málo, takže takový mail dostanete třeba jen jednou za 2 měsíce. Kdykoli se samozřejmě můžete z info mailu zase odhlásit.

  • Standardní délka semestru je 17 lekcí, je možné si ale zaplatit také jen 10 lekcí – zejména pokud víte, že budete častěji chybět.
    • Ale prosím pozor: 10 lekcí se záměrem “budu chodit jen každý druhý týden”: pak není ale možné 100% zopakovat zameškaný obecný výklad, jen částečně – většina lidí chodí v plném rozsahu 17 lekcí nebo si pak lekce dokupují (což vyjde dráž). Individuální část výuky varianta “10 lekcí” samozřejmě nijak neovlivní.
    • Když začnete chodit uprostřed semestru, tak to samozřejmě vyřešíme. Pak je ale opravdu vhodné navázat v dalším semestru.
  • Nahradit lze během semestru ze 17 lekcí tři (omluva alespoň 24 hod. dopředu – telefon, SMS, mail).
  • Pokud nastoupíte ve verzi 10 lekcí – pak samozřejmě omluvenky ztrácejí smysl. Pokud pak ale chcete dokoupit “do konce semestru” jen pár lekcí, je to za částku 500 Kč / lekci. Musí to být prostě vyvážené – neřešíte omluvenky, konec semestru Vás ale může vyjít dráž (nebo přijdete o část výuky).
  • Datum začátku a konce semestru / cena zohledňuje státní svátky (během nich se neučí).
  • Při dlouhodobé návštěvě semestrálních kurzů je možná sleva – podmínkou je ale výuka ve verzi “17 lekcí”.
  • Můžete začít chodit i během semestru (školné se upraví), semestry navazují plynule.
    • Zimní semestr: období “říjen – únor”
    • Letní semestr: období “únor – červen”
Začátek stránky