Online kurzy malby

“Cože, ten Novotný opravdu naučí lidi malovat i přes internet?
A že umí takhle na dálku i vylepšit obrazy?
Tak to se musím hned přihlásit, zkusit to.”

🙂 Tak to je takový ideální scénář. S určitou nadsázkou, ale:

POZOR: speciální nabídka pro vyzkoušení – úplně dole ve stránce.

On-line výuka malby” mě napadla ještě před covidem. Za ty roky vedení semestrálních kurzů malby už na moje hodiny speciálně dojíždělo pár lidí i z překvapivé dálky: Kolín, Mladá Boleslav a dokonce z Jablonce nad Nisou a Liberce. A to jsou všechno města, kde “nějaké hodiny malování pro veřejnost” jsou.

Během omezení covidu v ateliéru (pod kterým už roky probíhají moje semestrální kurzy) dokonce taková výuka probíhala. Formou úkolů – náhledy těch ode mě najdete zde, včetně poznámek k tomu, jak to celé probíhalo. Řekl bych, že docela úspěšně.

Rozhodně už ale vím, co není efektivní vůbec pro nikoho
– a naopak už vím, co může být objektivně přínosné pro řadu lidí.

Takže tady nečekejte žádnou nesmyslnou nabídku výuky typu 10 lidí na nějaké aplikaci pro videokonference, kde se mává obrazy před kamerou, zoufale se hledá jejich co nejméně špatné nasvícení, nikdo nic nevidí, každý čeká na poznámky hlavně ke svým obrazům a ještě za to máte někomu platit.

Zde je ukázka jednoho zadání ode mě při online výuce – určeno pro moje semestrální kurzy.
(kliknutím si otevřete PDF soubor)

01-namety-pro-domaci-tvorbu-semestralni-kurz-malby-online-vyuka

Individuální online konzultace k malbě:

 • Technologie malby – od materiálů až k postupům výstavby obrazu.
 • Konzultace k Vašemu obrazu / obrazům – návrhy na další postup, co a jak upravit.
 • Obecně: v podstatě to může být cokoli k malbě.
  • Tedy to, co probírám s lidmi na běžných semestrálních kurzech malby a kresby.
 • A podobně jako na kurzech – je to debata, do které aktivně vstupujete.
  • Není to tak, že lektor jen říká, “co se musí” a Vy přikyvujete (a v duchu si myslíte svoje – to by bylo k ničemu).

Jak online výuka malování probíhá?

Po naší konkrétní domluvě můžou stačit 2 maily ode mě s poznámkami nebo bude nutný nebo vhodný videohovor. Nebo se domluvíme jinak. Záleží na povaze dotazu. Obecně je ale postup tento, má 5 kroků:

(1) Nejdříve mně napíšete e-mailem, co by Vás zajímalo.

 • Pokud je to konzultace ke konkrétnímu obrazu, můžete i rovnou poslat jeho detailní foto (je možné, že nakonec budeme obraz fotit znovu a lépe. Tipy na správné focení se pak dozvíte.
  • Kontaktní formulář nemá funkci přiložení souboru (kvůli zabezpečení webu).
  • Ale je pod ním i možnost, jak mně napsat přímo – pak už si samozřejmě normálně mailujeme. Velké přílohy si někdy posíláme i přes www.ulozto.cz
 • Pokud je to technologie, jiné teoretické okruhy (perspektiva, barvy, nějaký specifický problém, prostě cokoli): pošlete konkrétní otázky, co by Vás zajímalo.

(2) Následuje návrh konkrétní domluvy – způsob konzultace, čas, cena.

 • Pouze e-maily: často stačí pro hodnocení / další postup k obrazu.
  Mail ode mě — Vaše reakce — moje upřesnění.
 • Videokonzultace: dává větší možnosti, bez debaty to někdy jinak ani nejde.
 • Technologie, perspektiva, barvy a další širší okruhy: má smysl pouze videohovor
  (úvodní dotaz(y) mailem jsou ale nutné – i Vy si tak ujasníte problém).

(3) Pokud pak pro Vás bude můj návrh dalšího postupu OK, tak následuje platba převodem.

 • Dostanete paragon / fakturu.
 • Ne, bohužel konzultaci zdarma nemám. Něco riskovat musíme. Když budu mít podle Vašeho úvodního mailu pocit, že Vám to nic nepřinese, dozvíte se to.

(4) Pak následuje moje příprava (ta muže být minimální, ale i náročná).

(5) Pak proběhne konzultace.

 • Videohovor – nejlépe se osvědčuje Google Meet. Běží přímo v browseru, není potřeba nic instalovat a nemusíte mít ani gmail. Jen Vám pošlu odkaz/kód pro připojení se do konference. Také není náročný na rychlost a kvalitu připojení.
  • Videohovor musíte vést přes PC nebo aspoň tablet. Přes mobil nemá prohlídka fotek, pomůcek, obrazů pro naše potřeby vůbec smysl.
  • Váš obraz máme oba před sebou – sdílená plocha nebo spíše “tabule” (funkce Google Meet).
  • Oba můžeme kreslit do fotky obrazu (kterou nahraji do tabule), používat ukazovátko.
 • Technologie, postupy, materiály – podle situace: ukázat na kameru, nějakou mou speciální pomůcku pro běžné hodiny, atd. Otázka – odpověď – upřesňující otázka – doplnění – další otázka – atd = debata.
 • Jen maily: i v nich uvidíte zase Vaši fotopřílohu – v ní označím místa, ke kterým se pak v textu mailu vyjadřuji (kromě komentářů k obrazu jako celku). Může to být víc koleček.

Malba online – video prostředí:

Při prvním online připojení se nejprve seznámíte s prostředím (samozřejmě zdarma, do času konzultace se tato část nepočítá). Prostředí Google Meet je velmi jednoduché – navíc nás ani moc nezajímá obraz z webkamery – klíčová je funkce sdílené tabule (chcete-li “Jamboard” terminologií Google). Tabule může mít jednu stránku, ale klidně i několik – takže se nechá problematika v případě potřeby přehledně rozčlenit do logických celků.

Tabuli mám už dopředu připravenou s hlavními prvky pro výklad. Pokud budeme mluvit např. o perspektivě, budou tam hlavní schémata pro vysvětlení typických případů – reálné situace. Nebo nějaká specialita, pokud jste pokročilí.

Pokud budeme rozebírat Váš obraz – budu tam mít už dopředu nachystanou fotku s úvodními poznámkami (posíláte mně ji e-mailem s dotazy). Tabule je sdílená – kreslit, psát, něco v ní ukazovat můžeme oba. Myš úplně stačí, já mám samozřejmě i grafický tablet, takže mohu do tabule i docela rozumně kreslit atd. Ale samozřejmě doprovodný slovní výklad + oboustranná komunikace je klíčová. Tady je ukázka prostředí s jedním z mých obrazů:

Kolik to stojí?

Konzultace k obrazu – 2 maily ode mě s poznámkami (bez videohovoru): 90 Kč

Konzultace k obrazu mail + videohovor: 15 minut / 150 Kč

Technologie malby, postupy, materiály: 15 minut / 300 Kč (pouze jako mail + videohovor)

 • Cena: záleží i tom, jestli to bude opakovaná spolupráce nebo úplně jednorázový dotaz. Není to definitivně uzavřené, sbírám zkušenosti jak to udělat tak, aby to bylo zajímavé pro obě strany a nikdo netratil.
 • Neberte to jen jako cenu za 15 minut nebo 2 maily. Jednak mně to zabere času víc, a je to především cena za čas, který Vy ušetříte.
  • Pro úplně jednorázový dotaz k nějaké speciální otázce z technologie je to úplně zadarmo – něco jsem hledal a v praxi pro sebe zkoušel klidně 20 hodin (třeba závěrečné laky).
  • Co jsou to saturační ztráty? Proč černá smíchaná se žlutou dělají to, co dělají? A jak to aplikovat na další kombinace barev? Jak třeba namícháte “okr zlatý z primárních barev?” Jak dobře zvolit imprimituru? Změřte si čas – já Vám to přesně řeknu do 15 minut (některá témata se samozřejmě do tak krátké doby nevejdou). Je to prostě na Vás.
  • I běžná příprava na konzultaci k obrazu může zabrat – třeba figurální věci s anatomií (náčrty, pomůcky pro vysvětlení).
 • Delší časové sloty? Zatím ne, ale můžeme se tak domluvit.
  • Těch 15 minut vyžaduje koncentrovanou pozornost mou i Vaši. Hodina tahem takhle “na dálku” je podle mě méně účinná, než 4 x 15 minut.
 • Nějaké video? Zatím určitě ne. I moje běžné učení je založeno na aktivní interakci se studenty.
 • Nějaké další nápady? Jestli je máte Vy – zeptejte se mě, budu rád. Zajímá mě všechno nové.

Online konzultaci zdarma vyzkoušet můžete, ale i Vás by to mělo stát nějaké úsilí:

Zde je znovu jedno PDF se sadou úkolů, které jsem měl pro své studenty v době omezení. Namalujte svůj obraz podle bodu (4)může to být i jiné ovoce. Zdarma si pak můžete zkusit online konzultaci ve verzi “2 maily”. Výměnou za to, že Vámi zaslanou přílohu a moje komentáře k obrazu mohu případně použít na těchto stránkách. Anonymně – pokud se dílo ve stránkách objeví, bude to jen komentované ovoce.

Začátek stránky