Kurzy malby online – poznámky

Tady jsou ukázky z materiálů, které jsem měl pro “svoje lidi” ze semestrálních kurzů pod ateliérem v době omezení kvůli covidu. Na vzorový úkol jste se mohli podívat už v hlavním odkazu stránek.

Po skromném rozjezdu jsem začal zpracovávat i materiály s nezbytnou teorií, případně poznámkami zahrnujícími širší souvislosti a alternativami postupů. Příprava některých byla překvapivě pracná. Občas jsem pro odlehčení zařadil zase i mírnou nadsázku – třeba “jak pojmenovat své dílo spadající do kategorie současné moderní malby, abychom opravdu zaujali a nebyli za pitomce”. Případně jsme kriticky rozebrali nějaký klasický známý obraz.

Forma úkolů + komunikace

Forma úkolů a pak individuální hodnocení a konzultace se osvědčily. Samozřejmě, pro někoho je komfortní jedině osobní kontakt. Skupinový online pomocí Google Meet, Skype je absolutně nanic – musí to být prostě ve dvou. A Vaše obrazy musím mít solidně vyfocené v předstihu. V některých případech stačí jen komunikace mailem (rozhodně ne vždy).

Pak dává smysl i ten videohovor, kde se přes sdílenou plochu nechá poukázat na konkrétní místo v obrazu, a důkladně obraz zhodnotit – “co a jak dál“, atd.

Proč tady nejsou aspoň anonymní ukázky prací, přestože mně jich lidé poslali desítky?

Protože to lidem může vadit i v anonymní podobě (a pokud ne, vadilo by to mně). Pokud Vás individuální “online konzultace” jako způsob výuky zajímají, vyzkoušejte si je.

Ukázky podkladů pro obrazy

Tady jsou orientační náhledy menší části mých vlastních materiálů ze zmíněného učení za covidu. Jako mimimální náhrada za pozastavenou běžnou semestrální výuku. Probírali jsme barvy, možnosti kompozice, kresbu, světlo v obrazech, kreativní přístupy, materiály, postupy. Tyto PDF soubory k prohlídce nejsou.

Ano, ty náhledy nejsou čitelné. Pořád je obecně při výuce používám, je v nich opravdu hodně mého úsilí – to je ten důvod. Představu si ale uděláte.

Začátek stránky