Víkendové kurzy malby
“Víkendové semináře malby“, “sobotní workshopy malby“, “intenzivní jednodenní kurzy malování” – prostě zkráceně víkendovky – intenzivní krátkodobá setkání zaměřené na jedno speciální téma nebo techniku malby.
POZOR: Kurz olejomalby na přání – 6 hodin
Jestli jste skupinka minimálně 3 lidí se společným zájmem o olejomalbu / malování akrylem / nebo akvarelem, můžete si nechat ode mě vypsat “víkendový kurz malby na míru”.
- Typicky jsou víkendovky v sobotu 10 – 16 hodin, ale je možné i prodloužení, záleží na naší domluvě (zkrácení je spíš na úkor obsahu).
- Cena je podle délky – obsahu kurzu – zapůjčeného vybavení v pásmu 900 – 1200 Kč na osobu.
- Pokud by to byla figurální sobota s modelkou, bude to o něco dražší (tam už záleží na počtu účastníků).
- Nemusí to být nutně jen obecný “intenzivní kurz malby”. Může to být i nějaké úzce zaměřené téma, vůbec nemusíte tedy s malováním jen začínat.
- Pro inspiraci se podívejte sem, co si můžete třeba nechat vypsat, Vaší fantazii se meze nekladou.
Pokud třeba chodíte na pravidelné hodiny v jiném ateliéru, může Vám tam něco takového chybět (učím přes 10 let, tak dobře vím, jak to chodí). V rámci běžných hodin (typicky jedna lekce do 120-180 minut) se řada těch témat důkladně probrat ani nedá. I proto, že se na hodině na tématu nenajde shoda všech lidí (moje hodiny jsou hodně individuálně pojaté).
A proč ty 3 lidi jako minimum? Protože 3 lidé jsou opravdu rozumné minimum, aby to bylo zajímavé pro všechny. Když se ozvete, není to hned závazná přihláška s platbou, ale měl by to být férově seriozní zájem. A ne že si pak napíšeme v pátek večer před tou sobotou, že se raději jede na hory. Takže nějaká platba pár dní dopředu tam nakonec bývá – podle situace.
Aktuálně se můžete přihlásit na sobotní intenzivní kurz: “Míchání barev v olejomalbě“. Samozřejmě i akrylu – hlavní pravidla a principy míchání barev jsou stejné.
Rozvrh, cena, poznámky: na konci stránky.
Obvykle máme 6 hodin čistého času, ale chystám se zavést i formát kratší – na někoho je to už trochu moc, pro plné soustředění. A vůbec to není jen otázka věku (spektrum účastníků je i zde velmi široké).
Prakticky vždy jsou na víkendovce lidé, kteří mají spíše menší malířskou zkušenost, ale i pokročilí. Nedělá to žádný problém, princip výuky držím stejný jako u semestrálních kurzů: kmitám mezi Vámi, ptáte se – vysvětluji, předvádím detaily techniky, podle situace.
Průběh (typicky sobotních) kurzů malby:
- Nejprve je vždy malý (nebo větší) teoretický úvod s praktickými příklady.
- Třeba pro “perspektivu” nebo “kompozici” či “barvy” je teorie obsáhlejší než pro téma “expresivní malba”.
- Ale je to teorie s řadou mých speciálních pomůcek, ukázek z praxe (nejen fotky, klidně i můj obraz k rozboru), přehlídka materiálů (pro malbu akrylem je toho plný stůl – média, plnidla, gely, laky…), totéž pro “malbu špachtlemi” (mám jich asi čtyřicet – různé tvary, velikosti – včetně tipů, které si nekupovat) atd.
- Úvodní část může vypadate tedy velmi různorodě.
- Pak se pustíme do malování obrazů tak, aby jejich těžiště odpovídalo zvolenému tématu.
- Nemusí to být vůbec svazující – třeba téma “3 barvy a dost” nám umožňuje malovat motiv od krajiny až po abstraktní obraz nebo klidně figurální obraz.
- A samozřejmě když chcete, pomohu Vám přímo s obrazem – často stačí ukázat pár tahů, jaký zvolit štětec, jak namíchat odstín a hned se vše daří i lidem, co opravdu teprve začínají.
- Pokročilejší účastníci někdy malují hned a teorii poslouchají už u svého obrazu. A jdou se třeba jen podívat na pomůcky, něco si upřesnit dotazem na mě, atd.
- Pauzy si děláte podle sebe kdykoli. Pokud je víkendovka v ateliéru, máte tu zázemí pro svačinu, kávovar, atd…
- Počet účastníků je max. cca 8 – 9. Typicky 6 – 7.
Nějaká zásadní výhoda proti semestrální hodině?
- Samozřejmě ano – ta prodloužená doba a jedno téma pro všechny umožňuje opravdu koncentrovaný výklad.
- Na běžné hodině je každé z témat víkendovek také probíráno, ale často není možné jít tak do hloubky, navíc si obvykle každý pracuje na svém motivu, který nemusí spadat do příslušného tématu. Takže lidé nevidí okamžitě další stejně zaměřené obrazy kolegyň, kolegů.
- Proto je běžné, že mně na víkendovky chodí i lidé z mých semestrálních kurzů.
- A také zájemci klidně z jiných ateliérů nebo lidé, kteří si malují jen sami doma.
Nějaká nevýhoda proti semestrální hodině?
- Také se najde. Spíš ale pro mě – pokud se vidíme poprvé, potřebuji cca hodinu, abych víc poznal Váš způsob malby. Pak Vám můžu lépe dávat doporučení k dalšímu postupu. Není to ale žádný problém. S řadou zájemců se nakonec vídám opakovaně.
Rozvrh, cena, poznámky:
Rozvrh: víkendovky jsou nepravidelné – sledujte prosím aktuality (nejbližší víkendovka je obvykle i v pravém sloupci stránek). Pokud chcete být dopředu informováni e-mailem, napište mně. Pokud máte konkrétní zájem – přihlášku prosím neodkládejte.
Pro 6 hodin v ateliéru: typicky 900 – 1200 Kč (přesná částka: lze ji uvést až pro konkrétní víkendovku).
- Záleží i na tom, jestli seminář pořádám kompletně já
(nebo jsem v pozici lektora v ateliéru ). - Jestli chodíte také na semestrální kurzy.
- Jestli zaplatíte v předstihu nebo až v den konání. Někdy záleží i na tom, kde se seminář koná (vazba na cenu pronájmu) nebo třeba pro plenérovou malbu – jestli třeba chcete půjčit polní stojan. Prostě podle situace.
- Většinou je to sobota 10 – 16 hodin.
Venkovní plenéry – malování v přírodě, skicování ve městě – 4 hodiny: typicky 500 – 600 Kč.
- Většinou je to sobota nebo neděle – odpoledne / navečer.
- Venkovní semináře pořádám obvykle já. Pokud jsem jen v pozici lektora, jsou ale dražší.
- POZOR:
- Pokud jste skupinka přátel – a přihlásíte se mně na víkendovku pořádanou venku
společně jako “skupina”: můžete mít i slevu (už od 2 lidí).
- Pokud jste skupinka přátel – a přihlásíte se mně na víkendovku pořádanou venku
Teď by to chtělo pár fotek – najdete je na dalších místech stránek, viz:
Témata: můžete si kliknout sem na pár ukázek, už podle názvů programu je jasno.
Jak to vypadá: v podstatě stejně jako na běžné hodině (kromě plenérových akcí venku).