Tak nám zase začaly kurzy olejomalby
Přesněji řečeno “Kurzy olejomalby, akrylu a akvarelu” – výtvarný prostředek volíte podle svých preferencí. Samozřejmě začínáme prázdnými plátny (a akvarelovými papíry). A víte o tom, že za 2 prázdná plátna můžete i jako poměrně neznámý umělec dostat přibližně 1,8 milionu Kč?
Tolik dostal Jens Haaning v přepočtu na “znovuvytvoření” 2 svých starších obrazů, které si od něho objednalo dánské Muzeum moderního umění.
Konkrétně šlo o kus z roku 2007 nazvaný Průměrný roční příjem Dánska, což bylo plátno vytapetované dánskými bankovkami. Stejně koncipován byl i obraz z roku 2011, kde byly nalepeny eurobankovky a obraz vyjadřoval stejnou myšlenku vztaženou na Rakousko.
Takže na bankovky dostal umělec 1 700 000 Kč a jako honorář za vytvoření obrazů 130 000 Kč.
Byl ale opravdu kreativní – na svůj honorář použil obě částky a galerii doručil 2 prázdná plátna – s inovovaným názvem: “Take the Money and Run”, tedy něco jako “Vem prachy a vypadni”.
Jak to v dnešní době bývá, galerie si asi nebyla jistá, jestli je to legrace nebo jestli nemá tímto počinem nakonec nějaké další opravdové superumění :-). Také zřejmě zavětřila možnost i svého zviditelnění (opravdu jste někdy slyšeli o dánském Muzeu moderního umění nebo Haaningovi?). Možná se v Dánsku i někdo správní rady Muzea zeptal, kam se ty peníze poděly (to by u nás problém asi nebyl).
Takže nakonec ten soud přece jen probíhá. Umělec zřejmě dostane svůj původní honorář, galerie se stala známou (i když má její vedení plno lidí za pitomce), je o čem psát, určitě na toto téma časem vznikne i nějaká hezká tlustá dizertační práce, široká veřejnost opět dostala možnost k hlubokým úvahám o povaze současného umění – všichni jsou vlastně spokojení.
Detailnější verzi si můžete přečíst zde:
https://edition.cnn.com/style/jens-haaning-kunsten-take-money-run/index.html